Mają nieoceniony wpływ na serce i pracę układu krwionośnego. Figi, bo o nich mowa, są tak naprawdę typem kwiatu, nie zaś owocem drzewa figowego. Z którym krajem kojarzy nam się figa? Z pewnością z Turcją, Grecją czy Chorwacją, ale też z Włochami, gdzie Polacy wyjeżdżają przecież bardzo często.
Dlaczego figa to najlepszy owoc na jesień? Tylko trzy świeże figi pokrywają 10% naszego dziennego zapotrzebowania na witaminę B6, a dodatkowo zawierają potas i błonnik. Pochodzący z Azji Mniejszej figowiec jest pierwszym wspomnianym w biblijnej opowieści o Adamie i Ewie. Niektórzy sugerują nawet, że to figa a nie jabłko, choć czasami mówi się też o granacie, była zakazanym owocem, którego spróbowała Ewa. Według legend ateńskich, grecka bogini Demeter podarowała ludzkości figę, by osłodzić nadciągającą jesień i to właśnie na przełomie lata i jesieni odbywają się zbiory tych owoców. Figowce nie owocują w tym samym czasie, dlatego owoce muszą być zbierane ręcznie, co ma wpływ na ich cenę. Warto tu też wspomnieć o szczególnej symbiozie łączącej winogrona i drzewa figowe – te ostatnie są sadzone często na skrajach plantacji tak, by chronić kruchą winorośl przed wiatrem. Po figę prosto z drzewa możemy sięgnąć w Turcji, Grecji, Chorwacji, czy Włoszech, gdzie wg statystyk Travelplanet.pl, jeździmy praktycznie najczęściej.
Wyjątkową słodycz fig można wykorzystywać w wielu daniach, oto przepisy pełne tych owoców.
Przystawka po włosku
Włosi mają do fig szczególne podejście, a owoc ten obecny jest zarówno w daniach słodkich jak i obiadowych. Nic dziwnego, gdyż uznawany jest tam powszechnie za symbol płodności. Według mitów rzymskich, Włosi zawdzięczają figi Bachusowi, bogu wina a na Bachanaliach ku jego czci, kobiety zakładały girlandy z suszonych fig. Na przystawkę – sałatka z rukoli i fig pobudzająca zmysł smaku.
Składniki: 6-8 świeżych fig, przekrojonych na połówki 300 gramów świeżej rukoli 50 gramów siekanych orzechów włoskich 50 gramów sera gorgonzola w kawałkach
Przygotowanie: W salaterce delikatnie mieszamy listki rukoli, posiekane orzechy, połówki fig i kawałki gorgonzoli. Osobno łączymy ze sobą składniki dressingu i dodajemy do sałatki.
Obiad w marokańskich smakach
Danie główne pochodzi z kuchni marokańskiej, lubiącej łączyć wyraziste i skrajne smaki. Kumin (kmin rzymski), kolendra, mięta, harissa, wszystkie odmiany papryki, daktyle, szafran i cynamon, pojawią się w większości tamtejszych dań. Do tych barw smakowych dołącza często właśnie figa (el karmoussa), która w tym kraju jest mniejsza, z bardziej zielona skórką, ale za to jeszcze słodsza. Na obiad – marokański kurczak z figami.
Przygotowanie: Udka nacieramy solą i pieprzem. Na patelni rumienimy je z obu stron na oliwie. Przekładamy do brytfanki. W osobnej misce przygotowujemy zalewę z pozostałych składników i przypraw. Zalewę mieszamy i zalewamy udka. Dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez 1,5 godziny, od czasu do czasu zdejmując przykrycie do odparowania i zgęstnienia sosu. Świetnie smakuje z kaszą kuskus lub ryżem.
Podwieczorek w dalmackim stylu
Przepis na Dalmatinska kolac od smokvi, czyli tartę ze świeżymi figami, jest szczególnie popularny w Chorwacji i krajach byłej Jugosławii. Ten wyjątkowo słodki deser znają wszyscy ci, którzy chociaż raz odwiedzili Dalmację, krainę na wschodnim wybrzeżu Adriatyku o wyjątkowo śródziemnomorskim klimacie. Na deser – chorwacka tarta z figami.
Przygotowanie: W dużej misce łączymy cukier, mąkę i kawałki masła. Dodajemy żółtko, łyżkę śmietany i zagniatamy w kulę. Owijamy folią spożywczą i zostawiamy w lodówce na 2 godziny. Następnie rozwałkujemy i przenosimy do formy i ponownie odstawiamy do lodówki na 30 minut. Rozgrzewamy piekarnik do 350 stopni, przykrywamy tartę papierem do pieczenia i pieczemy przez 10-12 minut. W tym czasie, w małym rondelku łączymy śmietanę z miodem i podgrzewamy do rozpuszczenia miodu. Odstawiamy z ognia na 5 minut. Następnie mieszamy figi z miodem i śmietaną i przekładamy na wierzch tarty. Pieczemy przez 25 minut w temperaturze 200 stopni. Przed usunięciem formy, poczekajmy około 10 minut.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »