8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, owoce i warzywa spożywane w dostatecznych ilościach pomagają zapobiegać poważnym schorzeniom. Na liście znalazły się między innymi choroby układu krążenia i niektóre odmiany nowotworów. Niestety, Europejczycy w dziedzinie zdrowego żywienia nie mogą pochwalić się pozycją światowego lidera.
W Unii Europejskiej zdrowiej jedzą mieszkańcy krajów południowych, osoby z wyższymi zarobkami i z wyższym wykształceniem. Jeszcze parę wieków temu tusza była symbolem dostatku. Dziś coraz częściej otyłość staje się utrapieniem ludzi z niższych warstw społecznych. W ostatnim czasie Unia Europejska coraz częściej promuje zdrowe odżywianie. Parlamentarna Komisja Rolnictwa zwróciła uwagę na nierówny dostęp obywateli UE, zwłaszcza najmłodszych do świeżych warzyw i owoców. W niektórych krajach spożycie tych produktów musiałoby wzrosnąć dwukrotnie, aby osiągnąć normy WHO. Z tym problemem próbuje zmierzyć się sprawozdanie, które przygotowała hiszpańska socjalistka María Isabel Salinas Garcia. Posłowie z komisji AGRI domagają się przekazania większych środków na rzecz programów promujących jedzenie owoców i warzyw oraz akcji darmowej dystrybucji zdrowej żywności w szkołach. Celem tych działań powinny być przede wszystkim rodziny o niskich dochodach, gdzie spożycie jest najmniejsze. Drugą grupą są dzieci i młodzież do 18 roku życia. Właściwe nawyki żywieniowe powinno się kształtować jak najwcześniej.
Parlament Europejski przyjął zalecenia dotyczące produkcji żywności ekologicznej. Posłowie, którzy poparli sprawozdanie francuskiej posłanki Marie-Hélène Aubert z grupy Zielonych opowiedzieli się za wprowadzeniem specjalnego unijnego logo. Produkt opatrzony takim znakiem będzie mógł zawierać jedynie śladowe (0,1%) ilości składników modyfikowanych genetycznie. Będzie musiał spełniać również szereg innych, ścisłych norm. Dzięki temu konsumenci zyskają pewność, że ich jedzenie jest zdrowe i ekologiczne nie tylko z nazwy, którą nieuczciwy producent umieścił na opakowaniu.
Ruszyła strona internetowa stworzona przez Komisję Europejską we współpracy z europejską organizacją szefów kuchni Euro-toques. Strona „EU Mini-chefs” („chef” to po angielsku „kucharz”) promuje zdrowe produkty i przepisy kulinarne z całej Europy. Zdrowe odżywianie wcale nie musi być drogie i nieapetyczne - przekonują autorzy. Jogurtowy chłodnik, pieczony łosoś a na deser truskawki z sorbetem ze świeżych pomarańczy; same nazwy potraw prezentowanych na stronie dla małych kucharzy sprawiają, że czytelnikowi ślinka cieknie. Strona dostępna jest w kilku językach, niestety nie po polsku.