Kuchnia to serce domu – mawiają niektórzy i rzeczywiście w wielu domach jest to miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu - gotujemy, jemy, plotkujemy z przyjaciółką czy sąsiadką, która wpadła pożyczyć cukier. Kuchnia musi być więc pomieszczeniem nie tylko ładnym, ale i wygodnym i funkcjonalnym. A jak to osiągnąć?
Metody są dwie: albo korzystamy z usług profesjonalnej firmy projektującej kuchnie (typu: projekt – wykonawstwo – montaż), albo sami bawimy się w projektanta. To drugie rozwiązanie jest znacznie tańsze i wcale nie jest trudne, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach:
1. Planowanie ustawienia
Ustawienie mebli w kuchni zależy głównie od jej kształtu i położenia okien oraz drzwi. Najpopularniejsze ustawienia to: liniowe – meble stoją w jednej linii, rozwiązanie polecane głównie do małych kuchni, w kształcie litery U – najwygodniejsze ustawienie, w której wszystko „jest pod ręką”, w kształcie litery L – bardzo popularne ustawienie, które pozostawia w kuchni miejsce na kącik jadalny, równoległe – rozwiązanie stosowane głównie w dużych kuchniach, wymaga bowiem sporo miejsca między „ciągami”, układ liniowy z tzw. wyspą kuchenną – coraz popularniejsze ustawienie, bardzo nowoczesne, efektowne i wygodne, polecane dużym rodzinom; wyspa jest najczęściej wyposażona w zlew lub piekarnik, ale może także być miejscem do przechowywania naczyń lub produktów.
2. Podział na strefy
Ustawiając szafki i sprzęt AGD musimy wziąć pod uwagę trzy główne strefy, jakie znajdują się w każdej kuchni: przechowywania, zmywania i gotowania. Właściwe rozmieszczenie szafek i sprzętu AGD pozwoli nam uniknąć przypadkowego biegania po kuchni podczas przygotowywania posiłków. Jeśli na przykład tuż przy lodówce ustawimy kuchenkę, to prawdopodobnie zabraknie nam miejsca na wyjmowane z niej produkty – będziemy musieli przenosić je na inne, stojące dalej szafki. W ergonomicznie urządzonej kuchni powinny stanąć kolejno: lodówka i szafka na zapasy, szafki służące do przechowywania naczyń i sztućców, zlew, zmywarka, szafka na środki czystości i kosz na odpadki, szafka na sztućce „robocze”, miski, urządzenia elektryczne (mikser, blender), przyprawy, pojemniki z mąką, cukrem, ryżem itp., kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, szafka na garnki, naczynia do pieczenia i patelnie.