Wielce popularna w Europie w średniowieczu odmiana kapusty, z biegiem lat stała się składnikiem tradycyjnych dań irlandzkich, holenderskich, portugalskich i brazylijskich. Jarmuż jest znany i lubiany na całym globie - w Afryce podaje się go z mlekiem kokosowym i orzeszkami ziemnymi (palce lizać!), natomiast w Japonii wyciska się z niego sok. W Polsce jeszcze niedawno służył tylko i wyłącznie do ozdoby półmisków z wędlinami czy jajkami, natomiast aktualnie kruche liście jarmużu stopniowo zdobywają sobie zasłużoną popularność wśród miłośników jedzenia.
Skazany na sukcesZielono-fioletowa odmiana kapusty doceniana jest przez dietetyków, którzy wśród jej największych walorów wymieniają wysoką zawartość karotenoidów, potasu, witaminy C, a także w mniejszych ilościach wapnia. - Zawartość witaminy C to aż 120 mg w 100-gramowej porcji, co plasuje jarmuż na podium wśród warzyw pod tym względem, zaraz po zielonej pietruszce i papryce. 100 g surowego jarmużu to 3,8 g błonnika oraz 3,3 gramów białka. Co dla wielu ważne, taka porcja tej odmiany kapusty dostarczy nam jedynie 29 kalorii - wyjaśnia ekspert żywieniowiec marki Knorr, Iwonna Niegowska. Uprawiający jarmuż lubią go natomiast za odporność na działanie szkodników oraz na choroby charakterystyczne dla innych roślin kapustowatych.
Dziś jarmuż dla wielu z nas stał się niezbędnym elementem jadłospisu. O jego popularności świadczy fakt, że uwzględnia go w menu coraz więcej restauracji. Jarmuż - choć to przecież „tylko” odmiana kapusty - wtargnął na półkę luksusowych warzyw wraz z modą na zielone koktajle i napoje oraz zielone sałatki z surowych warzyw. Już nie tylko jako ozdoba, ale nareszcie jako pełnoprawny składnik receptury, przydaje naszym potrawom różnorodności i wyrazistości.
Z czym to się je? Kilka dobrych rad od szefa kuchni A oto garść porad od Piotra Murawskiego, szefa kuchni Knorr, który wspomina: „Dziś każdy chce choć spróbować, jak smakuje jarmuż. Wielu nie wyobraża sobie swojej kuchni bez niego. Natomiast już dawno miałem okazję gotować dania z jarmużem, ale wówczas jeszcze nikt się nim tak nie zachwycał. Cieszę się, że dziś coraz częściej gości na stołach Polaków”:
- Aby jarmuż nie stracił swych właściwości, należy gotować go tak jak brokuły - na parze i nie dłużej niż 2-3 minuty.
- Po zakupie nie należy przechowywać jarmużu w lodówce dłużej niż 3 dni. Można go również zamrozić.
- Najlepiej smakuje w sałatkach oraz w... sokach. Nadaje się do smażenia, prażenia w piekarniku czy blanszowania, sprawdza się również w zupie.
- Z jarmużu można przygotować niebanalną przekąskę na spotkanie z przyjaciółmi - chipsy jarmużowe. Wystarczy jarmuż obtoczyć w sezamie i oliwie z oliwek, a następnie piec w piekarniku ok. 40 minut do momentu, aż chipsy staną się kruche i chrupiące.