kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jogurt w wielu odsłonach
2013/7/20 1:50:00

Jogurt coraz częściej gości w codziennym menu Polaków. Z każdym rokiem spożywamy go więcej, doceniając jego walory zdrowotne. Jogurt można dodać do wielu potraw by otrzymać zdrowy posiłek, wzbogacony o wapń i białko. Nie bójmy się eksperymentować i sprawmy by jogurt na stałe zagościł w naszej kuchni.

Jogurt jako produkt znany od tysięcy lat i zyskuje coraz większe grono smakoszy. Mimo, że do Europy dotarł dopiero na początku XX w. obecnie jest nie tylko przekąską, ale składnikiem wielu potraw. Stało się tak za sprawą przenikania kuchni z różnych stron świata, które na stałe zagościły w większości domów.

Z badań GUS wynika, że spożycie jogurtu z roku na rok wzrasta. W 2011 r. przeciętnie miesięczne zjadaliśmy 0,54 kg. Jest to wciąż za mało aby dostarczyć organizmowi między innymi odpowiednią ilość wapnia i probiotyków. Dlatego Związek Polskich Przetwórców Mleka rozpoczął realizację kampanii „Jogurt na dobry dzień”, której celem jest edukacja społeczeństwa na temat zalet spożywania jogurtu.

Bez wątpienia jogurt jest składnikiem odżywczym codziennej diety, a dzięki zawartości żywych kultur jogurtowych produkujących kwas mlekowy spożywanie go zapobiega rozwojowi mikroflory chorobotwórczej w jelitach. Z tego też względu jogurty zalecane są przy kuracji antybiotykowej. Można je wykorzystać na słodko i na słono. W zależności od tego czy chcemy smakowy, gotowy produkt czy też dodatek do jakiegoś dania. Wiele wariantów wykorzystania stawia jogurt na mocnej pozycji składnika, który powinien zawsze gościć w lodówce. Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy kilka grup jogurtów:

Jogurty owocowe i smakowe, których jest najwięcej na rynku. W asortymencie dostępny jest z truskawkami, malinami, brzoskwiniami, wiśniami, śliwkami oraz o wielu różnych smakach jak waniliowy, czekoladowy, kawowy, które idealnie sprawdzają się na lekkie śniadanie. Wystarczy dodać płatki by stworzyć pełnowartościowy posiłek. Jest to również doskonała forma gdy nie mamy czasu, a chcemy zjeść coś smacznego.

Jogurty owocowe i smakowe wzbogacone odżywczymi dodatkami: musli, ziarnami zbóż, orzechami, miodem, kawałkami czekolady, ziarnami innych roślin np. słonecznika, dyni. Te jogurty dostarczają wiele mikro i makro elementów. Dla przykładu orzechy zawierają korzystne dla zdrowia tłuszcze jedno- i wielonasycone, a także wspomagają pracę mózgu poprzez zawartość fosforu. Z kolei zboża zawierają dużą ilość błonnika i substancji mineralnych, które są dostarczane organizmowi. Oba składniki przyspieszają metabolizm.

Jogurt typu „greckiego” to gęsty jogurt naturalny, który swoją konsystencję osiąga w naturalny sposób - w procesie fermentacji. Jest on delikatniejszy niż tradycyjny i ma właściwości zakwaszające, co ułatwia przyswajanie wapnia. Jogurt grecki zawiera mniej węglowodanów oraz laktazy, dzięki temu może być polecany osobom z cukrzycą oraz nietolerancją laktozy. Istotne jest również to, że jogurt grecki zawiera 2 razy więcej białka. Z tego też powodu, zapewnia uczucie sytości na dłużej. Jest to też ciekawa alternatywa dla wegetarian, ponieważ w łatwy sposób można pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko.

Jogurt pitny charakteryzuje się płynną konsystencją, dzięki czemu może zastąpić soki i inne napoje chłodzące. Zaletą jest również to, że szybko zaspokaja głód w każdej chwili, gdziekolwiek jesteśmy i o każdej porze. Możemy zaobserwować, że wraz z podwyższaniem się temperatury za oknem częściej sięgamy po jogurty pitne ze względu na wygodne opakowanie (np. zakręcana butelka).

Jogurt z probiotykami, z bakteriami (L.actobacillus casei, L.actobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum) działającymi korzystnie na układ pokarmowy, które usprawniają proces trawienia. Takie jogurty spożywa się głównie podczas kuracji antybiotykowej, ponieważ zawarte w nich bakterie podtrzymują odporność. Dodatkowo produkują kwas mlekowy w jelitach, który zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych.

Jak widzimy powyżej jest cały wachlarz jogurtów, z których można wybrać odpowiedni dla siebie i bardzo szybko stworzyć różne dania lub przekąski. Na śniadanie wystarczy dodać płatki, suszone czy świeże owoce, miód, ziarna (np. dyni, słonecznika) czy mieszankę orzechów by stworzyć miskę pełną energii na początek dnia. Propozycją są jabłka z pieczonymi orzechami i jogurtem bananowym lub kanapki z jogurtowym twarożkiem i sezonowymi warzywami.

W ciągu dnia gdy poczujemy lekki głód można przygotować pożywny koktajl na bazie jogurtu dodając świeże owoce. Obecnie najlepiej wrzucić kilka truskawek, moreli lub innych ulubionych owoców by stworzyć wyśmienity napój. Można również przygotować indyjskie lassi bądź turecki ayran.

Biorąc pod uwagę porę roku i wszechobecne słońce, nie zawsze mamy ochotę na ciepłe i ciężkie zupy, po których czujemy się przepełnieni. Wystarczy przyrządzić chłodnik z botwinki, porów, ogórka czy szpinaku, który zaproponowała ambasadorka kampanii - Monika Mrozowska. Na drugie danie warto pomyśleć o sosach do sałatek i dipach na bazie jogurtu. Jogurt także świetnie sprawdza się do marynat np. grillowanych lub pieczony mięs (szczególnie drobiu i jagnięciny), ponieważ nadaje im soczystości i lekkiego smaku. Można skorzystać z innych pomysłów i przygotować tzatziki, curry, raitę, ciasta, placuszki, lody, musakę czy pilaw.

www.jogurtnadobrydzien.pl


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dieta, jogurty, probiotyki, przekąski


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»