Kasza jęczmienna jako podstawa wartościowego posiłku ma wiekowe tradycje i do dziś jest najpopularniejszą kaszą w kuchni polskiej spośród wszystkich gatunków kasz.
Aż do czasów potopu szwedzkiego rozmaite kasze stanowiły podstawę wyżywienia większości ludności w Polsce. Kasza jest ważnym, aczkolwiek ostatnimi czasy często niedocenianym składnikiem naszej diety. Żyjemy w pośpiechu - zadowalając się półśrodkami i półproduktami. Często sięgamy po wysoko przetworzone dania gotowe, co odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Tymczasem wystarczy sięgnąć do korzeni.Kasza jęczmienna zawiera naturalne węglowodany złożone, które są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. Zawiera również białko, fosfor, magnez, a także witaminę PP, która skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi i wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Witamina PP odpowiedzialna jest też za zdrowy wygląd skóry i cery. Kasza jęczmienna zawiera dużo rozpuszczalnego błonnika. Dzięki temu reguluje trawienie - zapobiega zaparciom, wzdęciom oraz innym problemom żołądkowym wynikającym z zaburzeń procesu trawienia. Jest też bogatym źródłem skrobi, którą nasz organizm rozkłada powoli na glukozę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania mózgu i wszystkich innych komórek. Doskonale pasuje zarówno do warzyw jak i mięs i zastąpi tradycyjne w Polsce ziemniaki. Kasza jęczmienna wiejska sprawdzi się także w zapiekankach, no i jest też niezastąpionym składnikiem krupniku. Ugotowaną na sypko można dodawać do sałatek. Jak dobrze ugotować kaszę jęczmienną?Najlepiej jest gotować w garnku z grubym dnem, pod przykryciem i na małym ogniu. Torebkę kaszy włożyć do wrzącej wody. Ilość wody dobrać tak, aby woreczek był zanurzony. By podkreślić smak kaszy do gotowania trzeba dodać szczyptę soli i gotować około 18-20 minut. Po tym czasie torebkę wyjąć, odsączyć i rozciąć. Nasze babcie po ugotowaniu kaszę często owijały ... w pierzynę. Jest to stary i sprawdzony sposób, przez wielu z nas kojarzony ze smakiem dzieciństwa. Aby kasza była jeszcze lepsza można ugotować ją nieco wcześniej przed obiadem, a następnie owinąć garnek w koc lub kołdrę. Do gotowania można dodać tłuszcz w proporcji 1 łyżka na 10 dag suchej kaszy. Przepis na ... pierogi z kaszą jęczmienną Ciasto: mąka żytnia, woda, sól. Farsz: kasza jęczmienna (2 torebki), 2 żółtka, curry, sól, pieprz biały, słonina, śmietana 18%. Zagnieść ciasto, kaszę przepłukać, ugotować na sypko, wystudzoną połączyć ze zmiksowanymi z curry żółtkami, doprawić solą i pieprzem. Z rozwałkowanego ciasta wykrawać placuszki, dodać farsz i lepić kształtne pierożki. Podawać okraszone skwarkami ze słoniny i śmietaną.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »