Historia upraw kawy Arabika liczy sobie już ponad sześć stuleci. W XV wieku Arabowie, którym zawdzięcza ona swoją nazwę, sprowadzili ją z Afryki Wschodniej do Arabii. Od tej chwili datuje się początek jej światowej kariery.
O historii kawy Arabika, jej cechach i zaletach opowiada Agnieszka Rutkowska, ekspert Tchibo
Krzewy Arabiki wymagają specjalnych warunków uprawy, dlatego jej plantatorzy mają wieloletnie doświadczenie i obszerną, specjalistyczną wiedzę. Rośliny Arabiki najlepiej rosną, gdy są osłonięte cieniem wysokich drzew, chroniącym je przed palącym słońcem. Ten gatunek kawy uprawiany jest na terenach wyżynnych (od 900 do 2100 m.p.m) w klimacie o wyraźnie zaznaczonej porze suchej i deszczowej, w którym nie pojawiają się mróz, ani silne podmuchy wiatru. Wiecznie zielony krzew kawowca z gatunku Arabika, w okresie kwitnienia ma białe kwiaty o zapachu podobnym do jaśminu. Rośnie wolno, a jego owoce potrzebują dużo czasu, aby dojrzeć. W warunkach naturalnych może osiągać wysokość ponad 4 metrów. Jednak, aby ułatwić zbieranie ziaren i zwiększyć zbiory, jest on przycinany do wysokości około 2 metrów.
Cechy naparu z ziaren Arabiki
Napar z palonych ziaren Arabiki charakteryzuje się łagodnym, owocowym, lekko kwaskowatym smakiem oraz wyśmienitym aromatem. To właśnie te właściwości decydują o popularności Arabiki wśród smakoszy kawy. Smakowe i zapachowe cechy naparu zależne są jednak od kraju pochodzenia ziaren. W zależności od wysokości terenu upraw nad poziomem morza, rodzaju gleby oraz procesu obróbki ziaren po zbiorze smaki poszczególnych kaw mogą się od siebie różnić. Przykładem są, kawy pochodzące z Kenii, które cechuje pełnia smaku oraz wyraźna kwaskowatość, czy kawy pochodzące z Brazylii, które również są pełne, ale przy tym łagodne. Zatem, aby dobrze skomponować mieszankę ziaren potrzebna jest wiedza i doświadczenie.
Kwaskowatość kawy
Jedną z cech, dla których smakosze kawy wysoko cenią sobie Arabikę jest jej łagodny kwaskowaty smak. Świadczy on o wyrazistym i złożonym charakterze kawy. Po odczuwalnej na zewnętrznych krawędziach języka kwaskowatości poznaje się jakość kawy. Prawdziwy smakosz może określić miejsce pochodzenia kawy po jej charakterystycznym smaku. To właśnie kwaskowatość sprawia, że kawa nabiera indywidualnego charakteru.
Różnice pomiędzy Arabiką a Robustą
Dwa podstawowe gatunki kawy to Arabika i Robusta. Krzewy Arabiki w porównaniu z krzewami Robusty są o wiele bardziej wymagające w uprawie. Aby się rozwijać potrzebują precyzyjnie określonych warunków klimatycznych. Z tego względu kawa gatunku Arabika posiada bardziej delikatny smak niż kawy z gatunku Robusta. Dodatkowo, kawa Arabika zawiera nawet dwa razy mniej kofeiny niż Robusta, a jednocześnie charakteryzuje się wspaniałym smakiem i aromatem. Różnice w odmianach Arabiki i Robusty widoczne są także w ziarnach. Ziarno Arabiki jest bardziej płaskie, wydłużone, a jego zielony kolor jest mniej lub bardziej intensywny, czasami z niebieskimi odcieniami. Arabika stanowi 75 proc. uprawianej na świecie kawy.