Wywodzi się z krainy długowieczności - Kaukazu. Od setek lat był jednym z najcenniejszych napojów jakie spożywali miejscowi matuzalemowie. Nic dziwnego - kefir jest produktem mleczarskim o najwyższych właściwościach odżywczych w grupie napojów fermentowanych.
Historia kefiru
Kefir jest jednym z najstarszych fermentowanych napojów mlecznych na świecie. Wiele setek lat temu stworzyli go kaukascy Górale, którzy produkowali go w skórzanych workach lub dębowych beczkach z mleka krowiego lub koziego. Hodowla grzybków kefirowych, dzięki którym dochodzi do powstania kefiru, upowszechniła się w XX wieku w całej Europie i z pewnymi modyfikacjami do dziś służy wytwarzaniu tego mlecznego napoju. Receptury kefiru zostały szczegółowo opisane i tylko produkty spełniające ściśle określone parametry mogą być wprowadzane na rynek jako kefir. Obecnie kefir jest cenionym i popularnym napojem w wielu krajach europejskich.
Jak powstaje?
Kefir powstaje w wyniku fermentacji kwasowo-alkoholowej po dodaniu zakwasu uzyskanego z grzybków kefirowych. Grzybki kefirowe to mikroorganizmy występujące w postaci tzw. ziaren kefirowych o wymiarach 0.3 - 2 cm i nieregularnym kształcie, często porównywanym do rozgotowanego ryżu lub cząstek kalafiora. Grzybki kefirowe to symbiotyczny układ bakterii paciorkowców mlekowych, bakterii pałeczek mlekowych i drożdży lub w przypadku biokefirów także bifidobakterii. Substancją utrzymującą strukturę ziarna kefirowego jest polisacharyd (glukozo-galaktan) zwany potocznie kefiranem. Zakwaszanie kefiru odbywa się w temperaturze 18-20 stopni C i trwa 24-36 godzin. W zależności od zawartości kwasu mlekowego, alkoholu i dwutlenku węgla kefir dzielimy na „młody” (5-24 godz), „średni” (2 dni) oraz „mocny” 3 dni. Kefir starszy jest kwaśniejszy i posiada rzadszą konsystencję. Powinien być przechowywany w temp. 4-8 stopni C.
Właściwości odżywcze i lecznicze
Kefir posiada właściwości dietetyczne, wspomaga trawienie. Rozkłada cukier mleczny - laktozę na lekkostrawne cukry proste i kwas mlekowy. Kefir posiada bakterie „jogurtowe”, które rozkładają część cukru mlecznego na kwas mlekowy. Dzięki temu posiada on delikatny posmak jogurtu i sporą porcję kwasu mlekowego, który ułatwia wchłanianie wapnia i zwalcza w jelitach bakterie gnilne. W procesie powstawania kefiru lekkostrawny cukier i komfortowe warunki rozwoju dla drożdży powodują wytwarzanie cennych dla zdrowia witamin z grupy B np. kwasu foliowego, niezbędnego w procesie tworzenia czerwonych krwinek oraz trawienia białek pokarmowych i cukrów. Kwas foliowy zwiększa także apetyt i witalność u ludzi starszych. Dla pań cenne jest to, że kwas foliowy korzystnie wpływa na wygląd skóry oraz, co bardzo ważne, zapobiega wadom rozwojowym płodu, stąd jest zalecany w czasie ciąży. Kefir wzmacnia włosy, zapobiega łupieżowi i opóźnia siwiznę.
Doskonałe śniadanie i przekąska
Kefir jest jednym z najcenniejszych napojów, który powinien być podstawowym składnikiem naszej codziennej diety. Kefir jest na przykład doskonała propozycją śniadaniową. Szklanka kefiru po przebudzeniu dodaje energii i wspomaga pracę jelit.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »