kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kuchnie świata na wyciągnięcie ręki
2011/5/23 1:10:00

Jeszcze 10 lat temu „zabłyśnięcie" w domu daniami egzotycznych kuchni oznaczało konieczność długotrwałego i żmudnego poszukiwania składników lub pójścia na kompromis i zrobienia dania „prawie" japońskiego, tajskiego czy choćby hiszpańskiego. Dziś miłośników kuchennych eksperymentów ogranicza tylko wyobraźnia.

Choć Polacy nadal najbardziej cenią sobie potrawy "typowej" rodzimej kuchni (z nieśmiertelnym schabowym na czele), coraz śmielej sięgają po kulinarne dziedzictwo z czterech stron świata. Jak grzyby po deszczu powstają restauracje serwujące dania kuchni meksykańskiej, arabskiej czy japońskiej. Chińskie, wietnamskie i włoskie knajpki to codzienność, a nie egzotyka. Również popularne telewizyjne programy kulinarne promują „podróżowanie ze smakiem", prezentując dania różnorodnych tradycji i kultur.

Nic dziwnego że i w naszych domach na talerzach coraz częściej pojawiają się międzynarodowe przysmaki, zwłaszcza że lubimy eksperymentować w tej dziedzinie.

Zainteresowania kulinarne Polaków przez wiele lat pozostawały prawie niezauważone przez rodzimy handel. Jeszcze niedawno przyprawy czy produkty charakterystyczne dla konkretnych kuchni w większości dostępne były tylko w specjalistycznych sklepach, zaś w „zwykłych" placówkach handlowych można było co najwyżej kupić makaron i pseudosos do spaghetti, mrożoną pizze i „zupki chińskie", zaś najbardziej wyrafinowaną przyprawą było curry. Polacy skazani byli na „polowanie" na potrzebne produkty i przyprawy, przywożenie ich zza granicy lub szukanie ekwiwalentów. Dotyczyło to także kulinarnych gwiazd - wielokrotnie w pierwszych polskich programach o gotowaniu padały słowa w stylu: „oryginalny przepis przewiduje użycie chorizo, ale możecie Państwo spróbować zastąpić je kiełbasą myśliwską i dodać nieco więcej papryki".

Podobną konsternację budziły coraz liczniejsze czasopisma kulinarne, w sporej części zawierające przepisy przetłumaczone wprost z niemieckich odpowiedników. Opisywane w nich dania światowych kuchni obfitowały w mięsa, warzywa i przyprawy niezwykle trudno w Polsce dostępne. Ambitniejsze wydawnictwa szukały oczywiście „produktów zastępczych", ale w wielu przypadkach rezultat (zarówno w formie przepisu jak i już na talerzu) pozostawiał wiele do życzenia.

Mimo to Polacy nie zniechęcili się do kulinarnych podróży. Sytuacja zaczęła dynamicznie się zmieniać wraz z otwarciem granic po wstąpieniu do Unii. Częściej wyjeżdżaliśmy i częściej pytaliśmy w rodzimych sklepach o produkty niezbędne do gotowania według egzotycznych przepisów. Nic dziwnego, że zaczęły się one pojawiać na sklepowych półkach - początkowo sprowadzane, z czasem coraz częściej (przynajmniej niektóre) produkowane przez polskie firmy.

Dziś potrawy najpopularniejszych światowych kuchni można w Polsce przyrządzić bez problemu i na wiele sposobów. Smaki Azji, Ameryki, Afryki, Bliskiego Wschodu, nie mówiąc o wariantach kuchni śródziemnomorskiej czy europejskich tradycjach kulinarnych są dostępne zarówno dla wyrafinowanych kucharzy jak i dla początkujących miłośników gotowania.

Wystarczy nieco znajomości rynku kulinarnego by bez większych kłopotów kupić produkty do gotowania od „podstaw". Wiele z nich jest w stałej sprzedaży w sieciach sklepów, inne można zamówić u sprzedawcy lub przez Internet. Praktycznie w każdym nieco większym mieście znajduje się sklep, w którym kupimy pojedyncze zioła i oryginalne mieszanki przypraw oraz inne dodatki charakterystyczne dla poszczególnych kuchni. Produkty takie jak pędy bambusa, mleko kokosowe, suszone pomidory czy szparagi dostaniemy praktycznie wszędzie. Poprawia się oferta mięs, ryb i warzyw charakterystycznych dla konkretnych kuchni (choć tu przodują duże miasta).

Oczywiście najszerszy wybór produktów niezbędnych w światowych kuchniach nadal znajduje się w delikatesach - również internetowych. Koneserzy kulinarnych podróży bez problemu znajdą wszystko czego potrzeba by stworzyć danie z oryginalnych składników. Coraz lepsza jest także sytuacja początkujących kucharzy. Mogą oni zaopatrzyć się nie tylko w gotowe mieszanki przypraw ale także ułatwić sobie pracę w inny sposób.

Z pomocą przychodzą nawet duże markety. „Tygodnie" kuchni świata to specjalne oferty charakterystycznych dla danej tradycji kulinarnej, wspierane przez przepisy oraz porady zamieszczane w gazetkach i na stronach internetowych. Przykładowo Biedronka promuje różne warianty kuchni śródziemnomorskiej, również pomiędzy specjalnymi ofertami można tu kupić produkty charakterystyczne dla różnych kuchni świata. Jeszcze dalej idzie Lidl oferując „tygodnie" kuchni z całego świata - od różnych odmian azjatyckich po meksykańską czy nawet skandynawską, a w ich ramach zarówno składniki i półprodukty potraw jak i gotowe dania - od obiadów do lodów. Specjalne oferty „narodowe" mają też inne sieci - w Tesco oraz w sieci Marks & Spencer bez problemu zaopatrzą się miłośnicy kuchni brytyjskiej, Carrefour czy Intermarche oferują francuskie przysmaki... We wszystkich większych „sieciówkach" bez problemu zaopatrzymy się w produkty i przyprawy charakterystyczne dla najpopularniejszych w Polsce kuchni - od fety po algi do sushi, od ryżu do risotto po oryginalne wietnamskie sosy i tajskie pasty curry.

Paradoksalnie - łatwiej jest obecnie kupić składniki kuchni chińskiej, japońskiej czy meksykańskiej niż typowe produkty wykorzystywane w Czechach czy w Rosji, nie mówiąc już o polskich kuchniach regionalnych. Na szczęście i to pomału się zmienia. Może za jakiś czas obok „tygodnia kuchni francuskiej" w sieciowych sklepach znajdziemy „tydzień kuchni śląskiej" , a towarzyskie gotowanie pierogów, gołąbków i placków ziemniaczanych stanie się równie trendy jak zapraszanie na wspólne przyrządzanie sushi czy paelli.


fot. arinas74 (Ariel da Silva Parreira) / sxc.hu


()
Oprac: Joanna Gacka

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»