Strona glówna›Dom›Kuchnia›Kulinarne SOS czyli sos jako idealny dodatek do sałatek i ciepłych dań
Kulinarne SOS czyli sos jako idealny dodatek do sałatek i ciepłych dań
2010/9/15 0:10:00
Bez nich sałatkom brakuje smaku, a wielu daniom charakteru. Potrafią złagodzić albo wydobyć walory smakowe potrawy. Występują w nieskończonej ilości rodzajów i wariantów. Sosy, bo o nich mowa, są idealnym dodatkiem do sałatek, mięs, makaronów, warzyw, wędlin i deserów. W nich tkwi tajemnica sukcesu wielu potraw, dlatego ważne jest, aby były perfekcyjnie doprawione.
Sosy do sałatek powinny być każdorazowo przygotowywane wraz z potrawą, nie należy ich długo przechowywać. Ich bazą jest przeważnie oliwa z oliwek lub olej i ocet winny. Najbardziej znany sos sałatkowy - vinaigrette, wymaga dodania niewielkiej ilości musztardy, czosnku, soli i pieprzu. A jego wariant ziołowy jest wzbogacony o estragon, tymianek, bazylię i oregano. Estragon i tymianek to aromatyczne zioła, dzięki którym ziołowy vinaigrette uzyskuje pełnię smaku i zapachu. A bazylia i oregano nadadzą mu śródziemnomorskiego wymiaru. Tak przyrządzony sos gwarantuje sukces każdej sałatki. Sosy do mięs powinny być zdecydowane w smaku i aromatyczne. To one nadają pieczeniom, zrazom i pulpetom charakteru. Chrzanowy, myśliwski, grzybowy, pieczeniowy ciemny bądź jasny, cebulowy, cygański - wybór jest ogromny. Wszystkie sosy łączy jedno - muszą być właściwie doprawione. Z sosami do mięs najlepiej komponują się ziele angielskie i majeranek. Korzenny aromat ziela angielskiego i charakterystyczny smak majeranku wydobywają i podkreślają smak mięsa.
Estragon, tymianek, bazylia i oregano to uniwersalne zioła, którymi można doprawiać potrawy wielu kuchni świata. Bazylia i oregano to wiodące przyprawy kuchni włoskiej. Nadają właściwy smak sosom do makaronów: bolognese, napoli czy beszamelowemu. Estragon i tymianek królują m.in. we Francji i w Rosji, a ziela angielskiego i majeranku używa się na całym świecie. Miłośnicy pikantnej kuchni, rodem z Meksyku, mogą skusić się na sosy z dodatkiem chilli. Najstarsze ostre sosy pochodzą z regionu Wysp Karaibskich, a jednym z pierwszych był ocet, w którym moczono wyjątkowo ostre papryczki.