Majonezy na wodzie i bez żółtek - wyniki kontroli IJHARS
2010/11/29 14:30:00
W sierpniu została przeprowadzona kontrola w zakresie jakości handlowej majonezów i sosów majonezowych. Wyniki stwierdzają wiele nieprawidłowości dotyczących zarówno składników spożywczych jak i oznakowania na etykietach produktów. Powodem zaistniałej sytuacji mogą być błędy technologiczne mające wpływ na jakość towaru, nieznajomość dowiązujących przepisów prawnych dotyczących oznakowania bądź celowe wprowadzanie konsumentów w błąd.
Kontrola została przeprowadzona przez wojewódzkie inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w celu sprawdzenia majonezów i sosów majonezowych w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami i deklaracjami producentów. Ocena organoleptyczna, tzn. metoda oceny przy użyciu smaku, wzroku, węchu i dotyku nie wykazała żadnych odchyleń od normy, jednak weryfikacja fizykochemiczna stwierdziła nieprawidłowości w 16 % badanych majonezów i sosów majonezowych. Najczęstsze nieprawidłowości w stosunku do deklaracji producenta to:
- zaniżona zawartość żółtka kurzego jajka - zaniżona zawartość tłuszczu - zawyżona zawartość tłuszczu - zawyżona zawartość wody i substancji lotnych
Stwierdzono również nieprawidłowości w poszczególnych rodzajach majonezu:
- Majonezy niskotłuszczowe - zaniżoną zawartość żółtka jaja kurzego oraz zawyżoną zawartość tłuszczu odnotowano w 50% partii badanych produktów - Majonezy wysokotłuszczowe - zaniżoną zawartość żółtka jaja kurzego odnotowano w 100% partii badanych produktów - Majonezy stołowe - zaniżoną zawartość tłuszczu oraz zawyżoną zawartość wody i substancji lotnych odnotowano w ok. 33% partii badanych produktów
Zestawiając powyższe wyniki z tym, co deklarują producenci na etykietach majonezów wynika, że adekwatność zawartości produktów do ich opisów można kwestionować. Bardzo często podawane są błędne informacje dotyczące składu procentowego, niewyszczególniane są wszystkie składniki oraz substancje alergenne tj. gorczyca. Kupując jakikolwiek majonez bądź sos majonezowy powinno się również zwrócić uwagę na to, co jest zawarte w danym produkcie, bowiem umieszczane na opakowaniach zdjęcia lub obrazki mogą wprowadzić w błąd konsumenta. Równie istotne jest, aby przed każdym zakupem sprawdzić zawartość netto oraz datę minimalnej trwałości.
Występowanie wszystkich powyższych nieprawidłowości może być spowodowane brakiem wiedzy nt. odpowiedniego oznakowania bądź niepoprawnej interpretacji przepisów prawnych. Niezależnie od przyczyny jest to wprowadzenie kupującego w błąd, dlatego z tego powodu będą egzekwowane sankcje finansowe wobec producentów, którzy nie będą przestrzegali obowiązujących przepisów. Ponadto wykryte nieprawidłowości jakościowe mogą wynikać z technologicznych błędów, ale także mogą być wynikiem świadomych manipulacji w celu obniżenia kosztów produkcji.
Kontrole, takie jak ta, są przeprowadzane przez inspektoraty JHARS systematycznie od 2005 roku. W porównaniu z latami poprzednimi widać, że prawidłowość znakowania produktów polepszyła się, niestety uległa pogorszeniu sama jakość majonezów i sosów majonezowych.