Nie taki grill straszny... Jak zjeść smacznie i zdrowo
2011/4/19 0:40:00
W ciągu ostatnich kilku lat grillowanie stało się w Polsce bardzo popularne. Coraz częściej właśnie taką formę spędzania wolnego czasu wybieramy, spotykając się z naszymi znajomymi w ogrodzie przy pysznym jedzeniu. No właśnie, na temat walorów smakowych potraw z grilla na pewno nikt nie będzie dyskutował, ale czy jest ono zdrowe? Czy nie rozbija totalnie naszej diety? Czy można zrobić coś, co sprawi, że jedzenie z grilla będzie nie tylko smaczne, ale także zdrowe?
Coraz częściej potrawom z grilla zarzuca się nie tylko ogromną ilość kalorii, ale także nasycenie szkodliwymi substancjami, które wydzielają się w trakcie smażenia mięsa. Jeśli jednak zastosujecie się do kilku poniższych rad, nie musicie obawiać się, że impreza barbecue będzie szkodliwa, wystarczy pozbyć się tylko kliku szkodliwych nawyków.
Przede wszystkim wartościowe składniki
Zaczynamy od wyboru mięsa. Większość z nas w okresie wiosennym, kiedy zaczyna się okres grillowy jest na diecie. Staramy się wrócić do formy po zimie, która zazwyczaj zostawia nam po sobie pamiątkę w postaci kilku kilogramów więcej. Dlatego właśnie powinniśmy wybierać chudsze mięso, najlepiej drobiowe lub wołowe. Dobrze wcześniej je zamarynować, dzięki temu nie będzie się musiało długo smażyć i nie straci właściwości odżywczych. Polacy w dalszym ciągu bardzo rzadko jadają ryby, co jest zdecydowanym błędem. Zapominamy o tym, jak wiele cennych składników zawierają i w dalszym ciągu są one niedoceniane przez nas w okresie grillowym. Zastanówcie się więc przygotowując produkty przed majówką i zamiast tłustych kiełbasek kupcie pstrąga. Wiosna jest też okresem kiedy powinniśmy spożywać więcej warzyw. Możemy je podawać zarówno w sałatce, jak też w formie grillowanej np. cukinia nadziewana pomidorami i serem feta jest naprawdę przepyszna. W taki sposób sprawiamy, że posiłek staje się dużo bardziej wartościowy.
Zawsze możesz zmienić grill
Dobór grilla też jest bardzo ważny. Najpopularniejsze w Polsce są grille węglowe, jednak coraz częściej mówi się o szkodliwych substancjach, tzw. wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych (np. benzopiren) i nadtlenkach, które wydzielają się w trakcie grillowania i mogą być rakotwórcze. „Coraz częściej sprzedajemy teraz grille gazowe, które oprócz tego, że są łatwiejsze w użyciu, bo omijamy długi proces rozpalania, nie uwalniają substancji szkodliwych, ponieważ tłuszcz z mięsa nie ma kontaktu z rozżarzonym węglem." mówi Robert Flur ze sklepu kamai.pl.
Grille gazowe oprócz wymienionych już zalet, dają też dużo większe możliwości kulinarne, bo ilość płyt które posiadają pozwalają nam nie tylko przyrządzić mięsa, ale także dania z woka, a nawet pizzę.
Grill węglowy rządzi się innymi prawami
Jeśli jednak jesteście fanami grilli węglowych i nie zamierzacie zmieniać ich na żadne inne, to musicie pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach.
· Rozpałki używać można tylko w początkowej fazie kiedy mięso jeszcze nie leży na ruszcie.
· Zawsze należy używać tacek, nie powinno się kłaść jedzenia bezpośrednio na ruszt, wtedy właśnie najwięcej tłuszczu skapuje bezpośrednio na węgiel i wydzielają się szkodliwe substancje.
· Do palenia używać można wyłącznie węgla drzewnego bądź drewna z drzew liściastych, iglaste wydzielają dużo żywicy, która przy spalaniu również może wydzielać szkodliwe substancje.
Jak widzicie nie trzeba zupełnie rezygnować z grillowania. Jak to mówią wszystko jest dla ludzi, przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Pamiętając o kaloriach najlepiej jednak zachować silną wolę i zrezygnować z popijania dań z grilla zimnym piwem, bo jest to zabójcze połączenie dla naszej diety.