Polakom kuchnia włoska kojarzy się już nie tylko z pizzą ale także z risotto, znakomitymi makaronami i owocami morza, zapachem oregano, bazylii, pieprzu czy tymianku. Powszechne składniki dań to oliwki, pomidory, cebula i czosnek.
Antipasti, czyli przystawkaSłowo antipasti oznacza przystawkę, podawaną we Włoszech przed obowiązkowym daniem głównym. Włoskie przystawki różnią się od naszych - są dużo lżejsze, malutkie i raczej zaostrzają apetyt niż napełniają żołądek. Do tradycyjnych antipasti należą na przykład faszerowane papryczki i suszone pomidory w oliwie, cienkie plasterki wędlin z owocami, oliwki nadziewane różnymi pastami czy małe grzaneczki obłożone pastami lub po prostu pokrojonymi w kostkę pomidorami z czosnkiem i bazylią (bruschetta). Uzupełnienie szerokiej gamy przystawek stanowią chlebowe paluszki Grissini - doskonałe jako dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek, past czy też jako przekąska w trakcie domowej imprezy lub wspólnego oglądania meczów ligi włoskiej.
fot. Lidl
Pasta, czyli danie główneWbrew pozorom i nazwie danie główne to nie tylko makarony, choć te są we Włoszech wspaniałe. Risotto to potrawa, która do Europy została przywieziona prawdopodobnie z Chile przez Marco Polo. Przyrządza się je ze specjalnych gatunków ryżu - Arborio lub Carnaroli, z obowiązkowym dodatkiem wina, masła i bulionu, w bardzo wielu wersjach smakowych. Cały sekret polega na długotrwałym mieszaniu i stopniowym dolewaniu płynów. Ryż w idealnie przyrządzonym risotto jest miękki, z twardym rdzeniem, a smak potrawy jest aksamitny i niezwykle delikatny. Niecierpliwi smakosze mogą zdecydować się na gotowe mieszanki do przyrządzenia risotto - nie wymagają one aż tyle czasu i uwagi w przygotowaniu.
Włosi to mistrzowie przyrządzania makaronu. Zgodnie z tradycyjnymi recepturami, do jego produkcji wykorzystuje się semolinę - mąkę z twardej pszenicy durum, która zapewnia makaronowi sprężystość i sprawia, że się nie klei. Do ciasta można dodać różnego rodzaju składniki zmieniające jego kolor i aromat - pomidory, szpinak, łososia i inne. Oczywiście włoska pasta to nie sam makaron ale także towarzyszące mu dodatki - od najprostszych, w postaci aromatycznej oliwy (lub oleju z pestek winogron, z dodatkiem różnorodnych ziół) i parmezanu, po różnego rodzaju sosy. W Polsce najbardziej znany jest sos bolognese, warto jednak spróbować innych smaków. Na sklepowych półkach można znaleźć na przykład gotowe sosy pomidorowe z miękkim, niedojrzewającym serem ricotta, z otrzymywanym z owczego mleka dojrzewającym twardym lekko pikantnym, serem pecorino, z bakłażanem i serem lub z szynką, z różnorodnymi ziołami a nawet z wędzoną słoniną. Drugą dużą grupą sosów są te oparte na śmietanie z klasyczną carbonarą na czele.
Deser - włoska rozkosz dla podniebieniaWłosi kochają desery i słodycze. Warto więc zapoznać się z ich specjałami. Tiramisu, zabagnione i panna cotta już od jakiegoś czasu mają stałe miejsce również na naszych stołach. Na co dzień warto sięgnąć także po inne przysmaki. Tartufi, czyli praliny z orzechami laskowymi to włoski specjał z białej i deserowej czekolady, z delikatną masą orzechów laskowych z Piemontu, zagłębia czekolady
o światowej sławie. Idealne na wykwintne przyjęcia lub do indywidualnego doświadczania niezwykłego włoskiego smaku.
Doskonałe są także kruche ciastka z kremem ryżowym, z kawałkami czekolady lub z cukrem są wypiekane według tradycyjnej receptury, ze składników najwyższej jakości. Można podawać z herbatą lub mlekiem. Cantuccini to z kolei klasyczne włoskie ciasteczka przypominające w konsystencji sucharki, z dodatkiem suszonych owoców, orzechów, migdałów lub czekolady - idealne do zamaczania w winie, na zakończenie posiłku.
Oczywiście kuchnia włoska jest znacznie bogatsza i oferuje ogromną obfitość wrażeń dla podniebienia. Są one dostępne także u nas. Przy następnej wizycie w sklepie warto rozejrzeć się nie tylko w poszukiwaniu pizzy...
Katalog Konsumencki: zobacz i oceń produkty