Warto wiedzieć, że błonnik może być rozpuszczalny lub nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny usuwa kwasy żółciowe z jelit, dzięki czemu obniża się poziom cholesterolu. Ponadto znajdują się w nim beta-glukany. To właśnie one są współodpowiedzialne za prawidłowe działanie układu odpornościowego i jelita grubego oraz odgrywają ważną rolę w profilaktyce antycholesterolowej. Zobaczmy, na jakie kulinarne szaleństwa z otrębami w roli głównej możemy sobie pozwolić, przy okazji korzystając ze zdrowotnych właściwości tego produktu.
Najprostsza sprawa - panierka Jeżeli nie chcemy rezygnować z naszych ulubionych kotletów, to warto przynajmniej zastanowić się nad zdrowszym wariantem tego klasycznego, ale jakże pysznego dania. Odłożenie na bok bułki tartej i zastąpienie jej otrębami jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Sprawdza się on praktycznie z każdym rodzajem mięsa - od klasycznego schabu do drobiu.
Przygotowując mięso należy je lekko rozbić (najlepsza jest tępa strona noża, dzięki czemu sprawimy, że mięso zachowa odpowiednią strukturę i wszystkie soki, czego użycie tłuczka nie gwarantuje). Polecamy wzbogacić ten prosty przepis o marynatę, np. z czosnku, oliwy, sosu sojowego i imbiru. Mięso powinno odstać swoje w lodówce - co najmniej 30 minut. Następnie standardowo już maczamy je z każdej strony w rozbitym jajku i otrębach (można je ewentualnie rozdrobnić za pomocą ścierki i tłuczka - prosta, szybka i skuteczna metoda). Czynność tę powtarzamy. Kotlety smażymy najlepiej na teflonowej patelni, gdyż wtedy możemy użyć minimalnej ilości tłuszczu. W przypadku stosowania panierki z otrąb należy delikatniej obchodzić się z kotletem, gdyż te łatwiej odpadają od mięsa niż bułka tarta. Jeżeli ktoś stosuje wegetariański model żywienia lub po prostu ma ochotę na danie jarskie, w tym przepisie świetnie sprawdzi się również kabaczek lub cukinia. W przypadku kabaczka należy jednak pamiętać, aby przed panierowaniem oprószyć każdy plaster solą, która zniweluje gorzki smak warzywa.
Zdrowe słodkości Kolejne świetne zastosowanie otrąb to wplecenie ich w najróżniejszego rodzaju ciasteczka i mufinki. Ciasta, jak to ciasta - można je modyfikować na dowolne sposoby, podawać z najprzeróżniejszymi dodatkami, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Robiąc je, warto po prostu wiedzieć, kiedy i jak wykorzystać otręby.
Przykładowo, w przypadku mufinek otręby (ewentualnie płatki owsiane) mieszamy razem z mąką, proszkiem do pieczenia, cukrem, solą i ewentualnie innymi przyprawami np. cynamonem, kakao, które mają zapewnić odpowiedni aromat,. Dopiero potem można wymieszać całość z mlekiem, jajkami, olejem i np. miodem. Do dobrze wymieszanego ciasta warto dodać owoce, np. wiśnie, truskawki czy orzechy. Mufinki powinno się piec w temperaturze ok. 200 °C przez 20 minut. Gdy mamy jednak wątpliwości czy ciastka są gotowe, można wykonać prosty test, polegający na tym, że wybraną mufinkę nakłuwamy wykałaczką. Jeżeli osadza się na niej ciasto to znaczy, że szykowany przysmak powinien jeszcze się popiec.