Początek jesieni dla wielu oznacza jedno - zazwyczaj o tej porze roku w lasach pojawiają się dorodne i pachnące grzyby. Suche lato, a potem szybkie nastanie chłodów spowodowały, że grzyby nie obrodziły. Dlaczego jednak warto zadbać, aby mimo tych przeciwności, nie zabrakło ich w naszej kuchni?
Chrupiące placki ziemniaczane z sosem koperkowym Składniki:
- ziemniaki - 1 kg
- cebula - 1 szt.
- jajka - 1 szt.
- mąka - 2 łyżki
- sól, pieprz do smaku
- olej do smażenia
- sos koperkowy Tarsmak
Wykonanie:
Ziemniaki obrać i dokładnie umyć. Połowę zetrzeć na tarce na najdrobniejszym oczku, a drugą połowę na grubym oczku. Dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę, jajko, mąkę oraz sól i pieprz do smaku, a następnie dokładnie wymieszać. Usmażyć na średnio rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Podawać z sosem koperkowym Tarsmak.
Oleju na patelni powinno być ok. 1/2 cm.
Pikantny gulasz wołowySkładniki:
- wołowina gulaszowa - 1/2 kg
- cebula – 2 szt.
- mąka - 2 łyżki
- olej - 4 łyżki
- liść laurowy - 2 szt.
- ziele angielskie - 3-4 ziarenka
- rozmaryn świeży - 1 gałązka
- sos piri-piri Tarsmak - 1 łyżeczka
- sól do smaku
Wykonanie:
Pokrojoną w kostkę wołowinę gulaszową wymieszać z mąką i podsmażyć na złoty kolor na rozgrzanym oleju. Pod koniec smażenia dodać pokrojoną w kostkę cebulę i chwilę podsmażyć razem z mięsem. Następnie dodać liście laurowe, ziele, rozmaryn i podlać całość gotującą wodą, tak żeby mięso było przykryte. Dusić do miękkości pod przykryciem, co jakiś czas mieszając. Pod koniec duszenia dodać sos piri-piri oraz sól do smaku.
Gdyby gulasz zbytnio gęstniał podczas duszenia, podlewać go wodą.
Przepisy przygotował Robert Muzyczka - Szef Kuchni Dworu Korona Karkonosze.