Długi lub krótki, w łupinach lub bez, biały, brązowy, złocisty, jaśminowy; na słodko, słono, ostro... Zastosowań ryżu, podobnie jak jego gatunków nie sposób policzyć. Jedno jest pewne, ryż jest najbardziej uniwersalnym i rozpowszechnionym zbożem, stosowanym we wszystkich kuchniach na całym świecie.
Początki ryżu sięgają 5 000 lat p.n.e. Już wtedy uprawiano go regularnie, choć początkowo tylko na terenach sąsiadujących z rzeką Jangcy. Ryż przez wiele lat rozszerzał stopniowo swój zasięg, by w końcu dotrzeć nawet do Europy. Jest to drugie, po pszenicy, najczęściej uprawiane zboże świata, stanowiące podstawę wyżywienia ponad połowy mieszkańców kuli ziemskiej, a zwłaszcza osób zamieszkujących tereny wschodniej i południowo-wschodniej części Azji. Największe uprawy ryżu znajdują się w Chinach. Z tego też powodu kojarzony jest głównie z kulturą i kuchnią chińską, ale i w naszym europejskim menu zagościł już na dobre jako składnik wielu dań: słonych, ostrych czy słodkich. Gdy ryż przywędrował do Europy od razu uznany został za rzadkie, a więc bardzo cenne zboże. Do dnia dzisiejszego jest symbolem szczęścia i dostatku. To właśnie ryżem posypujemy młode pary, życząc im w ten sposób wszystkiego, co najlepsze.
Ryż stanowi bogate źródło węglowodanów złożonych, dzięki którym jest długo trawiony przez organizm i stopniowo uwalnia energię (100g ryżu zawiera 349kcal), dlatego jest podstawą menu osób na diecie i sportowców. Jest produktem lekkostrawnym i bezglutenowym, dlatego świetnie nadaje się dla małych dzieci, osób starszych, alergików oraz cierpiących na celiakię i inne dolegliwości przewodu pokarmowego. Jest też łatwy i szybki w przygotowaniu - bardzo dobrze sprawdza się w kuchni zarówno typowej pani domu, jak i zapracowanego singla. Może być składnikiem pełnowartościowego obiadu dla całej rodziny, pysznego podwieczorku lub deseru dla niejadków, a także doskonałej sałatki na kolację.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »