Pierwsza gwiazdka, bajeczna kolorowa choinka, stół nakryty białym obrusem, a na nim tradycyjne świąteczne potrawy. Barszcz czerwony z uszkami, karp na różne sposoby, kutia i świąteczny makowiec to prawdziwa uczta dla łasuchów. Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta.
Świąteczny stół to najważniejszy element świąt, przystrojony i niezwykle dostojny pełni centralną rolę w kolacji wigilijnej. Zaprasza się całą rodzinę i przyjaciół, by cieszyć się wspólnym ucztowaniem i kolędowaniem. Dlatego warto zadbać, aby wszystko było odpowiednio przygotowane, zarówno stół, krzesła, aranżacja jak i wigilijne potrawy.
Zgodnie ze staropolskim zwyczajem wigilijny stół powinien być duży, drewniany i nakryty białym obrusem. Pod nim powinno znajdować się tradycyjne sianko symbolizujące ubóstwo oraz stajenkę, w której urodził się Jezus. Na stole również obowiązkowo powinien leżeć opłatek, a pod każdym talerzem znajdować się pieniążek i łuska karpia zapewniająca szczęście i finansową pomyślność w nadchodzącym roku. Nakrywając świąteczny stół nie może zapomnieć o dodatkowym talerzu. Według polskich wierzeń pusty talerz zostawia się dla nieobecnej bliskiej osoby, kogoś zmarłego lub niezapowiedzianego gościa. Wigilijny stół na sam koniec można przystroić zielonymi gałązkami oraz świątecznymi ozdobami np. świecami i stroikami z bombek.
Elementem dodatkowym, dopełniającym całość będą wygodne, stylowe krzesła, na których przesiedzimy cały wieczór jedząc świąteczne potrawy. Perfekcjoniści mogą zatroszczyć się także o krzesła pasujące do świątecznego stołu i klimatu np. dzięki odpowiedniemu przystrojeniu ich dekoracyjnym materiałem.
Na stole powinno znaleźć się dwanaście wigilijny potraw. Niektórzy koneserzy na te świąteczne rarytasy niecierpliwie czekają przez cały rok. Wieczerzę tradycyjnie rozpoczyna się barszczem z uszkami, a w niektórych regionach Polski - zupą rybną lub grzybową. Tradycyjne dania powinny być starannie przygotowane z jak najlepszych produktów.
W okresie świątecznej gorączki zakupowej trzeba włożyć wiele wysiłku w to, aby wybrać zdrowe i odpowiednie produkty gwarantujące dobry smak potraw. Podczas świątecznego szału, kiedy faktycznie nie mamy czasu na przygotowania, można skorzystać z produktów już gotowych np. domowych pierogów. Jednak zawsze trzeba pamiętać, żeby kupować takie rzeczy ze sprawdzonych miejsc czy to domowych barów, restauracji oferujących catering czy sklepów. Eksperymenty produktowe podczas świąt to nie najlepszy pomysł, który równie dobrze może zakończyć się kulinarna katastrofą.
Po barszczyku czas na rybę - śledzia, karpia smażonego, rybę po grecku i karpia w galarecie. Właściwie ryba w każdej postaci i formie jest mile widziana na świątecznym stole. Zgodnie z tradycją bożonarodzeniowe menu powinno zawierać jakąś potrawę z kapusty na przykład kapustę z grochem, kompot z suszonych owoców, kluski z makiem na słodko, ciasto makowe lub mak z bakaliami, piernik, owoce, orzechy oraz przeróżne słodycze. Słowem to wszystko, co w polu, sadzie, ogrodzie, lesie i wodzie. Aby zapewnić sobie obfitość należy każdej potrawy spróbować, choć raz. Niech, więc te święta mają wyjątkowy smak.