Zwykle niechętnie jedzony przez dzieci, powszechnie uważany jest za źródło zdrowia. Faktycznie, szpinak zawiera rekordowe wręcz ilości żelaza, jednak nie wszyscy powinni włączać go do swojej diety w większych ilościach.
Szpinak to roślina pochodząca z terenów dawnej Persji, najczęściej podawany jest jako dodatek do innych potraw. Szpinak ceniony jest ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego żelaza, witamin, składników mineralnych oraz chlorofilu. Ten ostatni cenny jest dla naszego organizmu, ponieważ składem chemicznym bardzo przypomina hemoglobinę. W szpinaku znajdziemy również przeciwutleniacze takie, jak luteina i beta karoten.
Ze względu na wysoką zawartość żelaza zbyt dużej ilości szpinaku nie powinny spożywać osoby straszne, uwagę zawraca się również na fakt zbytniego nawożenia rośliny środkami azotowymi.
W 100 g. szpinaku znajduje się około 20 kcal, więc z powodzeniem mogą po niego sięgać osoby dbające o sylwetkę. Warto jednak pamiętać, iż zawierając duże ilości kwasu szczawiowego prowadzi do zwiększenia ilości szczawianu wapnia w organizmie. Jedzenie szpinaku odradza się zazwyczaj osobom z problemami układu pokarmowego oraz chorobami nerek.