kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zdrowy jogurt
2006/11/26 23:31:52

Jogurt to produkt znany od wieków. Już 4 tysiące lat temu pili go Egipcjanie. Jego walory zdrowotne i smakowe szybko docenili mieszkańcy krajów bliskiej Azji, Afryki i Bałkanów. Obecnie ponad 30 procent ludzi na całym świecie regularnie pije jogurty.

Jogurt najprawdopodobniej pochodzi z Indii. Dużą popularnością cieszył się w krajach bliskiej Azji i Afryki. Poprzez Turcję dotarł na Bałkany. To właśnie systematycznemu spożywaniu jogurtu ludność krajów bałkańskich zawdzięcza swoją długowieczność. ”Ja – urt” znaczy po turecku „kwaśne mleko”, a w Bułgarii na jogurt mówi się „jugurt” i „kiseło mlako”. Już setki lat temu jogurt był wytwarzany przez ludność wiejską z podgęszczonego - na skutek długotrwałego gotowania - mleka bawolego, a następnie z koziego i krowiego. Był gęsty, o silnie kwaśny smaku, dlatego przed spożyciem często rozcieńczano go wodą. W Europie na początku XX wieku jogurt sprzedawano w aptekach. Swoją popularność zawdzięcza jednak Szwajcarom, którzy dodali do niego owoce. Dziś ponad 30 proc. ludzi na całym świecie pije jogurty.

Prawie 30 proc. Polaków nie toleruje cukru zawartego w mleku – laktozy. Aby nie tracić cennego źródła wapnia, powinni sięgać po jogurty, które dzięki dużej zawartości wapnia, aminokwasów i witamin z grupy B, doskonale zastępują mleko. Dodatkowo są lekkostrawne i łatwiej przyswajalne niż mleko. Jogurt jest mlecznym napojem fermentowanym, który zawiera żywe kultury bakterii. Jest bogatszy od mleka w wapń - 350 ml jogurtu zawiera tyle samo wapnia co 500 ml mleka. Jogurt ma w sobie 4 - 5-krotnie więcej aminokwasów i ponad 20 proc. więcej witamin z grupy B (w tym 5-krotnie więcej kwasu foliowego).

Białko zawarte w jogurcie jest 2 - 3-krotnie szybciej trawione przez organizm człowieka niż mleko. Jogurt ułatwia syntezę witamin w organizmie i wchłanianie żelaza, wspomaga układ odpornościowy, odtruwa organizm z toksyn, pomaga przy zaparciach, wzdęciach, niedokwaśności żołądka, stanach zapalnych jelit. Dzięki obecnym w jogurcie żywym bakteriom, białka ulegają nadtrawieniu, w związku z czym wzrasta ich podatność na działanie enzymów trawiennych. Jogurt bogaty w żywe kultury bakterii wywiera korzystny wpływ na wydzielanie soków trawiennych i eliminuje bakterie chorobotwórcze oraz gnilne z przewodu pokarmowego, pod warunkiem jednak, że jest systematycznie i w dużych ilościach spożywany.



Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bakterie, jogurt, układ pokarmowy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»