W zależności od regionu świata, jogurt wykorzystuje się do przyrządzania różnego rodzaju dań. Dla przykładu, Azerowie delektują się ugotowaną z niego zupą, którą podają z ryżem i bukietem aromatycznych ziół. Z kolei w Bułgarii bardzo popularny jest Tarator, chłodnik przygotowany z mleka bułgarskiego, ogórka, koperku, czosnku i oleju słonecznikowego. Do smaku dodaje się przeważnie orzechy włoskie. Znaną na całym świecie grecką potrawą są tzatziki, czyli krem jogurtowo-ogórkowy, który serwowany jest jako przystawka lub dodatek do innych potraw. W południowej Europie oraz na Bliskim Wschodzie na deser często zjada się gęsty jogurt z miodem lub słodkim pieczywem.
Smakołyk domowej roboty
Ci, którzy wolą delektować się własnoręcznie przyrządzoną przekąską oraz chcą dać upust swojej kulinarnej kreatywności, mogą pokusić się o samodzielne przygotowanie jogurtu. Następnie warto dobrać do niego odpowiednie dodatki. W sezonie letnim, kiedy dostęp do świeżych owoców jest niemal nieograniczony, śmiało można sięgać po takie produkty. Truskawki, maliny, poziomki i borówki to źródło wielu cennych składników odżywczych, które w połączeniu z jogurtem stworzą prawdziwą witaminową bombę. Jeśli taki deser wydaje się zbyt kwaśny, cukier z powodzeniem można zastąpić miodem. Zimą, jako dodatek do mleka bułgarskiego, świetnie sprawdzają się bakalie. Orzechy włoskie, rodzynki lub inne suszone owoce wzmocnią smak jogurtu, a także wzbogacą go o cenne mikro- i makroelementy.
Jest zdrowy, niskokaloryczny, a przede wszystkim bardzo smaczny. Ponadto doskonale sprawdza się w formie lekkiej przekąski i dodatku do innych dań. Sięgając po jogurt, urozmaicamy naszą codzienną dietę, a także zyskujemy składnik do wielu kulinarnych eksperymentów.