Kulinarne zastosowanieWiedząc o powyższych właściwościach jagód goji, warto wprowadzić je do swojej kuchni i kulinarnie wykorzystać ich zalety smakowe. Najczęściej spotykane są już wysuszone owoce. Te będą znakomitym substytutem rodzynek do ciast i deserów, choć po ich spróbowaniu kubki smakowe skojarzą nowe wrażenia smakowe z żurawiną lub pigwą.
Modne jest używanie owoców goji do musli i prostych przekąsek. Popularne stało się dodawanie ich do herbat oraz przygotowywanie na ich bazie naturalnych soków bez dodatku cukru. W bardziej skomplikowanych daniach odgrywają raczej rolę przyprawy i dlatego są jednym z częstych składników zup czy popularnych w azjatyckiej kuchni potraw z ryżem. Sprawdzą się w sałatkach z sezonowymi warzywami i owocami, a do tradycyjnych dań wprowadzą pożądane urozmaicenie i powiew wyjątkowości.
Sałatka - modna i szlachetnaZwykła z pozoru sałatka najlepiej zobrazuje kulinarne możliwości owoców goji, które będą znakomitym zwieńczeniem warzywnej kompozycji. Pęczek szparagów należy obrać i ugotować w osolonej wodzie z cytryną. Potem ostudzić i pokroić wzdłuż na połówki, które następnie wrzuci się do marynaty przygotowanej na bazie szklanki wody, 2 łyżek cukru i połowy szklanki octu jabłkowego. Gdy szparagi ostygną, należy je dodać do misy, w której znajdować się będzie ok 400 g rukoli, pokrojony w plastry pieczony burak, 200 g sera koziego i taka sama ilość pokrojonych truskawek. Całość należy wymieszać. Doskonały dressing do tej sałatki pomoże przygotować nam Sos sałatkowy francuski Knorr. Na sam koniec, niczym wisienka na torcie, wierzch sałatki powinny pokryć owoce goji. Oto szczegółowy przepis:
Sałatka ze szparagami, owocami goji i kozim serem
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 4
Składniki:
- szparagi - 1 pęczek
- ser kozi - 200 g
- owoce goji - 100 g
- rukola - 400 g
- pieczony burak – 1 sztuka
- truskawki - 200 g
- Sos sałatkowy francuski Knorr – 1 opakowanie
- cukier - 2 łyżki
- oliwa z oliwek - 50 ml
- cytryna
- ocet jabłkowy - 100 ml
Sposób przygotowania:
1. Obrane szparagi należy ugotować w osolonej wodzie z sokiem z cytryny. Ostudzone pokroić wzdłuż i na pół.
2. W małym rondelku zagotować około jednej szklanki wody razem z cukrem i połową szklanki octu jabłkowego. Do tej gorącej marynaty przełożyć szparagi i odstawić do wystygnięcia.
3. W misce wymieszać porwaną na mniejsze kawałki sałatę, szparagi, przecięte na pół truskawki, pokrojonego w plastry buraka i kozi ser.
4. Przygotować aromatyczny ziołowy dressing z Sosu sałatkowego, oliwy z oliwek i trzech łyżek wody. Sosem należy polać sałatkę, której wierzch posypujemy owocami goji.
Azjatycki smaczek w typowo polskim daniuWieprzowina nadziewana suszoną śliwką? To jedna z najwykwintniejszych potraw goszczących na polskich stołach, zazwyczaj na specjalne okazje. W nowej odsłonie efekt smakowy wzmocnią owoce goji. Przygotowanie farszu należy rozpocząć dzień wcześniej od zalania ciemnym rumem 100 g owoców goji i takiej samej ilości suszonych śliwek. Całość odstawia się na noc i na drugi dzień mieli z pestkami słonecznika, a potem dodaje podsmażoną i pokrojoną w kostkę cebulę. Gotowy farsz należy umieścić w środku mięsa, które doprawiamy i obsmażamy ze wszystkich stron. Mięso umieszczone w naczyniu żaroodpornym przenosi się do piekarnika lub pieca rozgrzanego na 180°C i trzyma maksymalnie kwadrans. Na patelni, na której obsmażane było mięso, przygotowujemy sos, dodając 200 ml wody i Esencję do sosu Knorr, która zapewni daniu głębię smaku i doskonałe doprawienie. Upieczone mięso warto posmarować kremem balsamicznym i obtoczyć w posiekanej natce pietruszki.