Kawą można rozkoszować się w samotności lub w gronie przyjaciół. W zaciszu domowym lub w kawiarni – każdy sposób wydaje się być dobrym. Bez filiżanki tego aromatycznego napoju trudno nam wyobrazić sobie poranek, dzień w pracy czy pierwszą randkę.
Popularne dzisiaj kawiarnie – miejsca, w których króluje kawa, a czas biegnie swoim tempem, wbrew temu, co można by sądzić, nie są nowym wynalazkiem. Istniały już w połowie XVI wieku w Konstantynopolu i nazywały się gahven khanen czyli ,,szkoły mądrości”, ponieważ w kawiarniach spotykali się uczeni i pisarze.
W Europie kawiarnie pojawiły się pod koniec XVII wieku, najpierw w Paryżu, potem w Londynie, a następnie w większości miast europejskich, m.in. w Wiedniu i Budapeszcie. W Polsce pierwsze kawiarnie pojawiły się już w XVIII wieku – najpierw w Gdańsku, a później w Warszawie.
Dla każdego coś kawowego
Kawę początkowo spożywano bez dodatków, tak jak pili ją mieszkańcy Bliskiego Wschodu. W 1680 roku francuski lekarz zalecał picie kawy z mlekiem jako lekarstwo, a to oznaczało początek kariery niezwykle popularnej dziś kawy Latte. Do kawy dodawano także czekoladę i cukier, a w Polsce tłustą śmietanę.
Dziś oprócz tradycyjnej małej czarnej mamy do wyboru dziesiątki jej odmian i wariantów: z mlekiem, śmietanką, przyprawami – cynamonem, kardamonem, wanilią, syropami czy alkoholem. Pija się ją na gorąco, ale wybornie smakują też wszelkie jej mrożone odmiany, popularne szczególnie w krajach śródziemnomorskich.