Jedną z najważniejszych cech dobrego okapu jest filtr, w jaki został wyposażony. Może to być filtr z wkładem węglowym (stosowany w pochłaniaczach) lub filtr przeciwtłuszczowy (stosowany głównie w obu typach okapów) wykonany z aluminium, akrylu lub stali. Wszystkie filtry muszą być – w zależności od rodzaju materiału, z którego je wykonano - regularnie czyszczone lub wymieniane.
Nowoczesne modele okapów są wyposażone we wskaźniki zużycia lub zanieczyszczenia filtrów; jeśli ich nie ma, częstotliwość czyszczenia lub wymiany trzeba dostosować do zaleceń producenta.
Dodatkowe wyposażenie
Każdy okap wyposażony jest w oświetlenie – najczęściej halogenowe, ale w starszych modelach mogą to być zwykłe żarówki lub świetlówki. Oprócz tego może także posiadać: - blokadę powracania oparów, - przegrody zabezpieczające przed spływaniem pary wodnej, - możliwość regulacji wysokości komina (okap można opuścić niżej na czas gotowania lub podnieść wyżej, jeśli stoimy przy kuchence przy przygotowywaniu potraw), - półki i wieszaki na przyprawy i przybory kuchenne, - wyświetlacz elektroniczny określający siłę ciągu, - zegar lub timer automatycznie wyłączający okap po upływie określonego czasu. Najnowocześniejsze okapy mogą być sterowane pilotem, bywają też modele z pamięcią i z możliwością programowania – trzeba jednak za nie odpowiednio więcej zapłacić.
Okap nie jest urządzeniem najcichszym, ale ponieważ nie pracuje stale, emitowany przez niego hałas nie jest specjalnie uciążliwy. Najgłośniejsze modele emitują dźwięki rzędu 70 – 75 decybeli czyli tyle, ile tradycyjny odkurzacz. Głośność urządzenia zależy głównie od jego mocy – silniejszy okap będzie niestety głośniejszy.
Uwaga: zamontowanie okapu nie zwalnia nas z konieczności wietrzenia kuchni, a wręcz przeciwnie: będzie on pracował prawidłowo tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu będzie wystarczająca ilość świeżego powietrza.