Długa i uciążliwa zima sprawiła, że zatęskniliśmy za słońcem, którego pomimo końca kwietnia wciąż jest mało. To doskonały czas na zmianę nawyków żywieniowych. Po zimie organizm potrzebuje większej dawki energii, a tę można znaleźć w produktach, które popularne są właśnie wiosną. Zmiany w diecie można wprowadzić od zaraz, wystarczą tylko chęci i świadomość tego, co jeść, aby było smacznie i zdrowo. A przy okazji, kolorowo…
Wiosna to czas, w którym urozmaicenie diety wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także samopoczucie. Oczyszczenie organizmu po zimie, a także uzupełnienie go o witaminy i minerały, jest możliwe tylko przy dobrze dobranym jadłospisie. Przygotowywane posiłki są smaczniejsze, wyglądają apetyczniej i pachną intensywniej. Ładna pogoda za oknem sprzyja spacerom, które pomagają gubić zbędne kilogramy po zimie.
Dieta często kojarzy się z wyrzeczeniem, ale tak naprawdę jest to nic innego jak tylko spożywanie odpowiednich posiłków skomponowanych z grup produktów wpływających szczególnie korzystnie na nasze zdrowie. Można zacząć od rzeczy najprostszych – białe kajzerki zamienić na pieczywo ciemne, pełnoziarniste lub chrupki chleb. W miarę możliwości pieczmy mięso beztłuszczowe, z ziołami do smaku, zaś w sklepach wybierajmy chude mięso, najlepiej drób. – Większość produktów zawiera w sobie mnóstwo sztucznych barwników oraz środków konserwujących, które w nadmiarze negatywnie wpływają na nasz organizm – wyjaśnia Arkadiusz Drążek, dyrektor handlowy firmy ZPC Brześć produkującej żywność bez chemicznych dodatków.
Wskazówki żywieniowe
Najważniejszym punktem w zmienionym jadłospisie powinna być obecność warzyw i owoców. Wiosną łatwiej znaleźć je w sklepach, w dodatku po cenach niższych niż zimą. Nie każdy musi lubić wszystko, lecz z zestawu: kapusta kwaszona, świeża papryka, brokuły, brukselka, cebula, kiwi czy owoce cytrusowe, zawsze można znaleźć coś dla siebie. Dla przykładu jagody obniżają ryzyko nowotworu i chorób układu krążenia, ale także mają pozytywny wpływ na poprawę pamięci i funkcji poznawczych. Produkty te nie spożywane przez dobrych kilka miesięcy, smakują wiosną zupełnie inaczej, a co więcej zapewniają dużą dawkę witaminy C. Jej niedobór niekorzystnie wpływa na właściwe funkcjonowanie mięśni i gospodarki wodnej organizmu. - Produkty bogate w witaminę C warto spożywać „na surowo”, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę i ulega zniszczeniu nawet w 50% - podkreśla Arkadiusz Drążek z ZPC Brześć.
Warto pamiętać także o owocach morza i rybach, które są cennym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3. Spożywanie czerwonych buraków, zawierających magnez, żelazo czy fosfor, pozytywnie wpływa na zdrowie oczu. W kwestii dodatków do dań, na pewien czas możemy odstawić na bok ziemniaki, a zamiast nich wybierać kasze lub brązowy ryż. Zawarty w nich błonnik poprawia proces trawienia. Świeża bazylia dodaje niepowtarzalnego aromatu niemalże do każdej potrawy. Dodatkowym źródłem minerałów są awokado, suszone morele, orzechy i migdały. Co ciekawe, niektóre z tych produktów mogą być zamrożone lub zamknięte w puszce, dzięki czemu można z nich korzystać właściwie przez cały rok kalendarzowy.